Kupiłam w promocyjnej cenie białe szparagi. Do najtańszych warzyw nie należą lecz to skarbnica witamin i soli mineralnych. Szparagi białe obiera się na całej długości i odcina się twarde końce (około 1/3 od dołu tj, ok 2 cm.). Z obierek i końcówek ugotuję zupę należy je zatem zachować oraz nie wylewać wody w której będziemy gotować szparagi. Dziś ugotuję zupę z tak zwanych odpadów, które najczęściej większość wyrzuca.

Składniki:

  • 2-3 szparagi
  • obierki ze szpragów
  • 2 ziemniaki
  • 1 cebula
  • 1 łyżka masła
  • grzanki z żytniego chleba

Przyprawy: sól, pieprz biały.DSC_0847

Wykonanie:

Wlać do garnka ok 1,5 litra wywaru w której gotowaliśmy szparagi (nie zapomnieć, że w osolonej wodzie gotowały się szparagi)

Obrane, odcięte końcówki odłożyć (użyję je później)

Obierki ze szparagów umyć pod bieżącą wodą odcedzić na sicie.

Wrzucić do wywaru i gotować pod przykryciem ok 15 minut.

Po tym czasie przecedzić przez sito. Obierki wyrzucić a wywar (którego powinno być co najmniej ok 1 litra) ponownie wlać do garnka do którego należy włożyć odcięte, obrane końcówki szparagów oraz obrane pokrojone w kostkę ziemniaki i cebulę. (można dołożyć 3 pokrojone szparagi)

Przykryć pokrywką i gotować ok. 25 minut.

Po ugotowaniu warzyw wszystko zmiksować.

Do naszego ziemniaczano – szparagowego kremu dodać masło. Doprawić pieprzem do smaku (można dosmaczyć według własnego uznania). W razie potrzeby dosolić.

Uwaga:

(W 1/2 kg. mieści się ok 17 sztuk szparagów białych. Ugotowane szparagi z masłem i bułka tartą podałam z młodymi ziemniaczkami do drugiego dania)

Zupę podałam z grzankami z żytniego chleba podpieczone na maśle.

Szparagi są dietetyczne, ponieważ w 100 g zawierają tylko 18 kalorii.  są skarbnicą witamin i składników mineralnych, takich jak:kwas foliowy, witaminy C i E, beta-karotenasparagina, wapń, fosfor, potasglutationinulina.

Orientacyjny koszt na czerwiec 2015 r. (pomijam odpady ze szparagów) to ok. 2,00 zł ( 2 ziemniaki, 1 cebula, 1 łyżka masła i przyprawy)