W naszej kuchni nie może zabraknąć kiszonych ogórków. Ogórki kiszone nie tylko dobrze smakują i stanowią świetną przystawkę do wielu dań, ale także wzbogacone są o cenne składniki odżywcze w stosunku do ogórków świeżych, które świetnie wpływają na kondycję całego organizmu. Dwukrotnie wzrasta ilość witaminy C oraz witamin z grupy B. Poza tym kiszonki zawierają witaminę E oraz witaminę K, która korzystnie wpływa na proces krzepnięcia krwi.
Zatem pora zabrać się za kiszenie ogórków.
- 1 kg ogórków
- 2-3 ząbki czosnku na jeden słoik
- Przyprawy: sól, liść laurowy, ziele angielskie, chrzan, gałązki kopru.
- Ogórki umyć i odciąć końcówki.
- Słoiki wyparzyć.
- Na dno każdego słoika o pojemności 900 ml. włożyć gałązkę kopru, czosnek, liść laurowy,ziele angielskie, kawałek chrzanu.
- W słoiku ciasno ułożyć ogórki.
- Do każdego słoika wsypać płaską łyżkę soli.
- Zalać przegotowaną chłodną wodą.
- Odstawić w ciepłe miejsce do kiszenia.
- Jeśli chcemy przerwać proces kiszenia należy ogórki pasteryzować ok 15-20 minut w temp.60-70 st. C.
Chyba nie ma w Polsce domu, w którym nie robi się ogórków małosolnych i kiszonych : ) Są proste w przygotowaniu, prawie zawsze się udają i świetnie smakują zarówno same, jak i jako dodatek do kanapek czy obiadu. Ja robię nieco inaczej, bo zalewam gorącą solanką i odstawiam słoiki do góry dnem. Czasami dodaję też liść porzeczki, bo podobno dzięki temu są bardziej jędrne. Ale chyba każdy amator ogórki kiszonych ma swój własny, sprawdzony sposób. Pozdrawiam!
Zgadzam się. Ja czasami tez dodaję liść czarnej porzeczki czy liść wiśni ale muszę je mieć a nie zawsze są pod ręką. Uważam, że te zrobione w domu ogórki są smaczniejsze niż te kupione w sklepie.